About this product
The sandblasted Barasso 7 is a classic pipe with a decorative aluminum band, made by Molina in Italy.
more product details
Product number:
molinabarassosandnatur7
This small production is located in the Italian city of Varese in the region Lombardy, right next to Savinelli. The pipes have an excellent price to performance ratio.
Product information "Molina Barasso Pipe sand natural 7"
The Barasso is an excellent pipe for beginners and price-consciousness people, without forsaking the quality. A real recommendation for fans of classic models.
- Half-Bent: Calabash
- Surface: Natural, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 145 mm
- Height of bowl: 40 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50g
| Series: | Barasso |
|---|---|
| Pipe Shape: | Calabash |
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login