About this product
A starter kit by the Molina brand. Bent, light brown pipe including a pipe case and equipment.
more product details
Product number:
molinabeginnerlightbent
This small production is located in the Italian city of Varese in the region Lombardy, right next to Savinelli. The pipes have an excellent price to performance ratio.
Product information "Molina Pipe Starter Kit fair bent"
A Kit containing a Molina pipe, pipe cleaners, filter and a Czech tool, all in a brown pipe bag in “Retro” look.
- Bent: Classic
- Surface: Light brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 137 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 45g
| Pipe Shape: | Classic |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login