About this product
The brushed Coloss 147 made of olive wood is a classic Giant. Enormous filling capacity for a multiple hour break.
more product details
Product number:
rattrayscoloss147olivebrush
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
Product information "Rattray's Coloss Pipe 147 Olive Brushed"
The Coloss is an enormous Giant with classic visuals. For the especially long smoking pleasure. The metal band on the stummel wears the Rattray's Triskelion-Logo.
- Straight: Billiard
- Surface: brushed nature
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Olive
- Length: 165 mm
- Height of bowl: 65 mm
- Drilling of the bowl: 24 mm
- Weight: ca. 80g
| Series: | Coloss |
|---|---|
| Pipe Shape: | Billiard |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Olive |
| Bowl Drilling: | 24 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 60 - 75 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Extra Large |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 160 - 170 mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login