About this product
The Rattray's The Fair Maid 132 sand red is a delicate, filterless beauty with a classic look.
more product details
Product number:
rattraysthefairmaid132sandred
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
Product information "Rattray's The Fair Maid 132 sand red"
A delicately crafted, filterless pipe with an elegant look. Due to its size, it is well suited for on the go, enjoyment during breaks or for finely cut tobacco.
Limited to 30 pieces worldwide.
- Bent: Classic
- Surface: sandblasted red
- Drilling: no filter
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of Bowl: 43 mm
- Drilling of the bowl: 18 mm
- Weight: ca. 33 g
| Pipe Shape: | Classic |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | No Filter |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 18 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Other Colours |
| Chamber Size: | Medium, Small |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login