About this product
The Rattray's Dark Ale 105 is a pipe with warm brown colours and a stem marbled in brown..
more product details
Product number:
rattraysdarkale105
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
Product information "Rattray's pipe Dark Ale 105"
A dark ale is a clear, dark British beer. The Rattray's Dark Ale was designed in the beer's brown colours that whets one's appetite. Thereto fits the marbled brown stem.
- Half Bent: Rhodesian
- Surface: Brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of bowl: 41 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 40g
| Series: | Dark Ale |
|---|---|
| Pipe Shape: | Rhodesian |
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login