About this product
The Dark Reign 121 with a sandblasted surface has got a metallic hatch incorporated into the bowl and a wide ornamental band.
more product details
Product number:
rattraysdarkreign121sand
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
Product information "Rattray's pipe Dark Reign 121 sand"
A visually pleasant pipe. The dark colours and the metal make the pipe to an elaborate whole. Into the bowl a metallic hatch is incorporated.
- Straight: Apple
- Surface: Black, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 140 mm
- Height of bowl: 50 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 65g
| Series: | Dark Reign |
|---|---|
| Pipe Shape: | Apple |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login