About this product
The Montague Craggy Root 1823 is an entry-level model from Barling. Army look with sterling silver company emblem. Second model
more product details
Product number:
barlingmontaguecraggy1823[second]
Since their founding in London in 1812 by silversmith Benjamin Barling, Barling pipes have stood for outstanding craftsmanship and over 200 years of tradition. Made from the finest woods, they are available in numerous classic shapes, various colors, and with elegant embellishments.
Product information "Barling Montague Craggy Root 1823 second"
The Montague has a rusticated surface and is therefore resistant to scratches and discoloration. This is an entry-level model at Barling. The mouthpiece has an army look and has a normal 9mm filter tenon. The company emblem on the mouthpiece is made of sterling silver.
Second Model: -40% off SRP
- Bent: Classic
- Surface: dark brown rusticated
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 138 mm
- Height of bowl: 48 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50 g
| Pipe Shape: | Classic |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login