Nelson Fossil 1821 with sterling silver band in the shape of a wrapped ship's rope. Second model.
more product details
Since their founding in London in 1812 by silversmith Benjamin Barling, Barling pipes have stood for outstanding craftsmanship and over 200 years of tradition. Made from the finest woods, they are available in numerous classic shapes, various colors, and with elegant embellishments.
The pipe in honor of Sir Horatio Nelson - probably the most famous admiral of the Royal Navy. Thanks to his spectacular victory at the Battle of Trafalgar in 1805, England could not be conquered and laid the foundation for English dominance of the world's oceans.
The solid sterling silver appliqué is shaped like a coiled ship's rope.
Second Model: -40% off SRP
- Bent: Dublin
- Surface: sandblasted red brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 133 mm
- Height of bowl: 48 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 40g
| Pipe Shape: | Dublin |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown, Other Colours |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login