A tribute to the French detective. Smooth, thick-walled Giant. Standing pipe with large filling volume.
more product details
Founded in 1825, the traditional company Chapuis Comoy is the oldest existing pipe manufacturer in the world. Nestled in the mountainous and rugged landscape of the French Jura lies the pipe-making mecca of Saint-Claude, where pipes were first crafted from the burl wood of the Erica arborea, better known as briar.
The company's owner, Antoine Grenard, is a trained industrial designer and a direct descendant of the founding Comoy family, who also established a branch in London (Comoy of London). In addition to a wide variety of wonderful antique models, the product range also includes modern creations.
Chacom dedicated this model to the French pipe-smoking detective, a character from a novel by Georges Simenon. The pipe is smooth and has a thick-walled bowl with a large filling volume
- Straight: Billiard
- Surface: brown
- Bore: 9mm
- Mouthpiece: acrylic
- Material: Bruyere
- Length: 140 mm
- Head height: 55 mm
- Head bore: 24 mm
- Weight: approx. 65 grams
| Pipe Shape: | Billiard |
|---|---|
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 24 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Large |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
17 Route de la Faucille - L'Essard
39200 VILLARD-SAINT-SAUVEUR
France
Login