Panna, Italian for cream. Just as so this pipe is creme coloured with stummel and stem in spiral shape. Made in Italy.
more product details
After Paolo Croci made himself a name in the freehand and uniques community with his brand “Talamona”, he now opened his new label Fratelli Croci to create pipes as a lot. One can see that love is the driving power at first glance. Even the models made as a series seem unique and are an ideal space for new ideas. Fratelli Corci pipe are made mostly by hand in Barasso, Italy.
A creme coloured pipe. The Panna is not only a visual treat but is equally nice to smoke. Stummel and stem are in the shape of a spiral and and blend into one another almost seamlessly.
- Half Bent: Diplomat
- Surface: White
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 141 mm
- Height of bowl: 40 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 65g
| Pipe Shape: | Diplomat |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | White |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
December 27, 2018 09:49
Sehr gut
Mein Mann hat sie Weihnachten bekommen und ist überglücklich.
Login
1 review
27 December 2018 09:49
Sehr gut
Mein Mann hat sie Weihnachten bekommen und ist überglücklich.