About this product
The Giordano Primavera 14909 has a high-contrast look made of dark brown color, meerschaum insert and brown wooden band.
more product details
Product number:
giordano14909
Giordano is a brand of the Assmann company from Karlsruhe in Germany. Thanks to good contacts in Italy, Giordano was able to find Italian pipe manufacturers who produce a variety of pipes in small quantities. Giordano was founded in 1999 and has been a guarantee for creative pipe models ever since.
Product information "Giordano Primavera Pipe 14909"
A pipe of contrasts. The dark brown surface stands out clearly from the wooden decorative band.
There is also a meerschaum insert in the bowl that protects the wood from heat and lets you enjoy a neutral, dry smoke.
- Bent: Calabash
- Surface: dark brown
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 130 mm
- Height of Bowl: 50 mm
- Drilling of the bowl: 23/17 mm
- Weight: ca. 55 g
| Pipe Shape: | Calabash |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 17 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Wood |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 120 - 130 mm |
Responsible company
GIORDANO BRIAR s.r.l.
Strada Poggio 25
18010 Badalucco
Italy
Strada Poggio 25
18010 Badalucco
Italy
Login