The sandblasted Barasso 11 is a classic pipe with a decorative aluminum band, made by Molina in Italy.
more product details
This small production is located in the Italian city of Varese in the region Lombardy, right next to Savinelli. The pipes have an excellent price to performance ratio.
The Barasso is an excellent pipe for beginners and price-consciousness people, without forsaking the quality. A real recommendation for fans of classic models.
- Bent: Ball
- Surface: Black, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 145 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 60g
| Series: | Barasso |
|---|---|
| Pipe Shape: | Ball |
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
September 24, 2021 11:15
Sehr gut zu rauchende Pfeife
Preis-Leistung ist sehr gut. Sie gefällt mir sehr Gut! Optisch macht das sandgestrahlte einen tollen Eindruck, und sehr griffig ist es dabei auch. Vor allem der Molino Schriftzug an der Seite mit dem Made in Italy wirkt sehr nobel. Sie lässt sich gut anzünden und angenehm rauchen,
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login
1 review
24 September 2021 11:15
Sehr gut zu rauchende Pfeife
Preis-Leistung ist sehr gut. Sie gefällt mir sehr Gut! Optisch macht das sandgestrahlte einen tollen Eindruck, und sehr griffig ist es dabei auch. Vor allem der Molino Schriftzug an der Seite mit dem Made in Italy wirkt sehr nobel. Sie lässt sich gut anzünden und angenehm rauchen,