About this product
Instead of military rigor, the sandblasted Molina Caporale 2 relies on elegant lightness. With a chic wooden application.
more product details
Product number:
molinacaporalesand2
This small production is located in the Italian city of Varese in the region Lombardy, right next to Savinelli. The pipes have an excellent price to performance ratio.
Product information "Molina Caporale Pipe sand 2"
The Caporale is a military grade. Even if you are sitting here in front of a Corporal, so to speak, strictness is not an issue here. Quite the opposite: the well-formed proportions set a sign of elegance and lightness.
You are welcome to complement your pipe with one of the other 5 comrades in sand or gray.
- Straight: Bulldog
- Surface: sandblasted brown
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 140 mm
- Height of Bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 45 g
| Series: | Caporale |
|---|---|
| Pipe Shape: | Bulldog |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Wood |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login