A starter kit by the Molina brand. Straight, sandblasted pipe including a pipe case and equipment.
more product details
This small production is located in the Italian city of Varese in the region Lombardy, right next to Savinelli. The pipes have an excellent price to performance ratio.
A Kit containing a Molina pipe, pipe cleaners, filter and a Czech tool, all in a brown pipe bag in “Retro” look.
- Straight: Billiard
- Surface: Black, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 140 mm
- Height of bowl: 46 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 45g
| Pipe Shape: | Billiard |
|---|---|
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
February 10, 2026 12:23
Sehr gute Pfeife
Die übersandte Pfeife übertraf alle unsere Erwartungen an eine Anfängerpfeife. Sie liegt super in der Hand uns lässt sich sehr geschmeidig rauchen. Auf jeden Fall ist sie empfehlenswert, nicht nur für Anfängen. Das Set ist mehr als seinen "Preis wert"
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login
1 review
10 February 2026 12:23
Sehr gute Pfeife
Die übersandte Pfeife übertraf alle unsere Erwartungen an eine Anfängerpfeife. Sie liegt super in der Hand uns lässt sich sehr geschmeidig rauchen. Auf jeden Fall ist sie empfehlenswert, nicht nur für Anfängen. Das Set ist mehr als seinen "Preis wert"