A 9mm filtered Freehand Harmony #113, which carries a picture with the motive of a rider. Unique piece.
more product details
Erik Nørding's origins are not in woodworking. Since he is a trained blacksmith and engineer, he has always been fascinated by metals and machines. This is how he finally came to pipe making. An interesting interview with Erik Nørding about the beginnings can be found at Pipedia. Some well-known pipe makers started their careers in Erik Nørding's workshop. For example Poul Ilsted or Peder Jeppesen.
Erik's son Knud and Knud's son Victor now also work in the family business in Slangerup, just outside Copenhagen. Nørding pipes cover a wide range of freehands, handmade and series pipes.
This Freehand Harmony has a motif applied using a special process. In this case a rider is shown.
Includes pipe bag.
- Bent: Freestyle
- Surface: Rider
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 140 mm
- Height of bowl: 65 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 75 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Freestyle |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 60 - 75 mm |
| Colour: | Other Colours |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Login