The Tyrone 150 is characterized by a traditional look in dark tones and brass applications.
more product details
By the time of their birth, the brothers Friedrich and Heinrich Kapp from Nuremburg, who's elegant tobacco shop in the 1865 opened on Grafton Street in Dublin, never dreamt that they would become part of a legend.
Friedrich & Heinrich, who called their business “Kapp Brothers” quickly build up a reputation for their self made and sold high quality meerschaum and briar pipes. It wasn't long before Charles Peterson stepped into their shop – with a revolutionary pipe and ambitious plans for the future to come.
It was that day, he proposed a partnership with the brothers to make his dream of this pipe come true.
They came to an agreement and the company's name was changed to Kapp & Peterson. Kapp and Peterson were on a straight path to become Dublin's trendiest and most renowned manufacturer and supplier of fine tobacco products. Pipe smokers as cigar smokers alike went onto their premises for a professional consultation about fine nuances in a well made cigar or pipe. The brand Peterson became highly regarded by politicians, companies, athletes, artist and authors from all walks of life.
Tyrone is not only one of the 6 Northern Irish traditional counties, but also the rebirth of a pipe series. Because the Peterson Tyrone already existed in the 90s. Back then with a dark brown finish - today with a more classic dark and smoky shade. The brass was already there back then.
We think the Tyrone is an excellent pipe with a successful vintage style.
- Straight: Bulldog
- Surface: Dark grey
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 145 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50g
| Series: | Tyrone |
|---|---|
| Pipe Shape: | Bulldog |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Grey |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
February 10, 2026 12:23
Strenge Form und doch elegant
Die Pfeife sieht top aus und lässt sich einwandfrei rauchen. Besonders die Farbgebung und der achteckige Holm mit den Messingapplikationen sehen sehr edel aus. Einziger Wermutstropfen aus meiner Sicht ist hier die sehr grob gefertigte Kopfbohrung die es gerade die ersten Male schwer macht etwaige Verschmutzungen zu beseitigen. Aber da wird wohl häufigere Benutzung für Abhilfe schaffen. Insgesamt zu empfehlen.
48-49 Nassau Street
D02 R983 Dublin 2
Ireland
Login
1 review
10 February 2026 12:23
Strenge Form und doch elegant
Die Pfeife sieht top aus und lässt sich einwandfrei rauchen. Besonders die Farbgebung und der achteckige Holm mit den Messingapplikationen sehen sehr edel aus. Einziger Wermutstropfen aus meiner Sicht ist hier die sehr grob gefertigte Kopfbohrung die es gerade die ersten Male schwer macht etwaige Verschmutzungen zu beseitigen. Aber da wird wohl häufigere Benutzung für Abhilfe schaffen. Insgesamt zu empfehlen.