The Watson Heritage model of the Sherlock Holmes series is has got a dark brown bowl and a band made from real silver. P-Lip.
more product details
By the time of their birth, the brothers Friedrich and Heinrich Kapp from Nuremburg, who's elegant tobacco shop in the 1865 opened on Grafton Street in Dublin, never dreamt that they would become part of a legend.
Friedrich & Heinrich, who called their business “Kapp Brothers” quickly build up a reputation for their self made and sold high quality meerschaum and briar pipes. It wasn't long before Charles Peterson stepped into their shop – with a revolutionary pipe and ambitious plans for the future to come.
It was that day, he proposed a partnership with the brothers to make his dream of this pipe come true.
They came to an agreement and the company's name was changed to Kapp & Peterson. Kapp and Peterson were on a straight path to become Dublin's trendiest and most renowned manufacturer and supplier of fine tobacco products. Pipe smokers as cigar smokers alike went onto their premises for a professional consultation about fine nuances in a well made cigar or pipe. The brand Peterson became highly regarded by politicians, companies, athletes, artist and authors from all walks of life.
Peterson's Sherlock Holmes series is a classic that has stood the test of time. The Heritage Finish underlines the traditional line of the pipes. The dark brown harmonizes perfectly with the 925 sterling silver ring with Dublin Hallmarks and the mouthpiece with a Peterson lip bite.
- Bent: Calabash, Rhodesian
- Surface: dark brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Ebonite
- Material: Briar
- Application: 925 silver
- Length: 145 mm
- Height of bowl: 55 mm
- Drilling of the bowl: 21 mm
- Weight: ca. 70 g
| Series: | Sherlock Holmes |
|---|---|
| Pipe Shape: | Calabash, Rhodesian |
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 21 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Large, Medium |
| Stem Material: | Ebonite |
| Stem Type: | Lip Bit |
48-49 Nassau Street
D02 R983 Dublin 2
Ireland
Login