The Category E Winslow #576 is a tremendously large pipe. The Giant has an acrylic application at the end of the shank.
more product details
Poul Winsløw was born 1951 and already began in young years with the crafting of pipes. As an apprentice of Preben Holm he refined and extended his skills whilst developing his distinctive style.
After Preben Holm had to close his workshop due to medical reasons, Poul went into self-employment and created pipes under his own name. Today his reputation is legendary around the world. His pipes stand for sublime quality, which is not alone owned to the incredible quality of the raw materials he uses. The shapes are more often than not based on classic shapes, which he interprets anew.
An incredible amount of wood on a beautiful 168g giant. The acrylic ring of this E adds a beautiful color accent and was designed and manufactured by Poul Winslow.
- Bent: Freestyle
- Surface: partly rustic red brown
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 171 mm
- Height of Bowl: 70 mm
- Drilling of the bowl: 25 mm
- Weight: ca. 168 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Freestyle |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 25 mm |
| Finish: | Rusticated, Smooth |
| Application Material: | Synthetic |
| Bowl Height in mm: | 60 - 75 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Extra Large |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 170 - 200 mm |
Login