The Alba 48 shines in a polished gray tone. The corresponding red on the bowl edge and mouthpiece is a perfect addition. Second model.
more product details
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
In Scotland, Scots and Scottish Gaelic are spoken alongside English.
Alba is the Scottish Gaelic name of Scotland. The pipe has an acrylic mouthpiece with a Cumberland look, the red of which perfectly matches the red bowl edge. The composition is underlined by an excellent overall quality.
A pipe that awakens wanderlust for Scotland.
Second Model: -40% off SRP
- Bent: Albert, Calabash
- Surface: grey
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 140 mm
- Height of Bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50 g
| Pipe Shape: | Albert, Calabash |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Other Colours |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login