The Devil's Cut brown is equipped with a special cooling filter system and the shape of a whiskey barrel.
more product details
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
The pipe is a resemblance of a whiskey barrel and even carries the typical copper ring as an ornament. The Devil's Cut is thick walled and stands on its own.
The Reverse Calabash System uses a specialized concept of cooling, drying and filtering of the smoke. The smoke is lead into a distortion chamber where it can cool and dry. In addition a 9 mm filter can be put be in to amplify the filtering.
Because of the Reverse Calabash System the pipe generates a very pleasant smoking experience within a compact design.
- Straight: Poker
- Surface: Brown, sandblasted
- Drilling: 9 mm + Reverse Calabash
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 120 mm
- Height of bowl: 66 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 105g
| Series: | Devil's Cut |
|---|---|
| Pipe Shape: | Poker |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 60 - 75 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 110 - 120 mm |
February 10, 2026 12:22
Rattray's Devil's Cut – nicht nur ein großartiger Hingucker
Gesehen, verliebt, gekauft - dies die Kurzform zum Erwerb meiner Devil's Cut. Als Whiskyliebhaber fand ich die Idee, des Pfeifenkopfes in Whiskyfassform, etwas Besonderes. Rattray's bietet ein paar Modell dieser großartigen Pfeife an. Ganz famos finde ich dabei, dass Rattray's keine größere Kopfbohrung gewählt hat, denn dies wäre eine eher „schwieriger“ zu rauchende Pfeife geworden. Nein, hier stimmt das Verhältnis von Kopfbohrung zu -höhe ganz genau. Die ersten Pfeifenfüllungen sind immer die interessantesten – man weiß nie im voraus, wie der „Endgeschmack“ der neuen Pfeife sein wird. All meine Erwartungen wurden gänzlich erfüllt. Die Verarbeitung ist gewohnt prima, die Raucheigenschaften wunderbar. Artgerecht genieße ich abends dann auch gerne einen Single Malt zu dieser gelungenen Pfeife. Beste Grüße, Andreas E.
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login
1 review
10 February 2026 12:22
Rattray's Devil's Cut – nicht nur ein großartiger Hingucker
Gesehen, verliebt, gekauft - dies die Kurzform zum Erwerb meiner Devil's Cut. Als Whiskyliebhaber fand ich die Idee, des Pfeifenkopfes in Whiskyfassform, etwas Besonderes. Rattray's bietet ein paar Modell dieser großartigen Pfeife an. Ganz famos finde ich dabei, dass Rattray's keine größere Kopfbohrung gewählt hat, denn dies wäre eine eher „schwieriger“ zu rauchende Pfeife geworden. Nein, hier stimmt das Verhältnis von Kopfbohrung zu -höhe ganz genau. Die ersten Pfeifenfüllungen sind immer die interessantesten – man weiß nie im voraus, wie der „Endgeschmack“ der neuen Pfeife sein wird. All meine Erwartungen wurden gänzlich erfüllt. Die Verarbeitung ist gewohnt prima, die Raucheigenschaften wunderbar. Artgerecht genieße ich abends dann auch gerne einen Single Malt zu dieser gelungenen Pfeife. Beste Grüße, Andreas E.