About this product
The Distillery 105 sandblasted black attracts attention with its wide copper band and an engraved triskelion.
more product details
Product number:
rattraysdistillery105sandblack
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
Product information "Rattray's Distillery Pipe 105 sand black"
This pipe with its wide copper band, in which a triskelion is engraved, reminds one of a pot still of a whiskey distillery.
The well made sandblasting results in a larger surface for the pipe, so that it can be smoked cooler and is more resilient against impacts.
- Half Bent: Rhodesian
- Surface: Black, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of bowl: 41 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 45g
| Series: | Distillery |
|---|---|
| Pipe Shape: | Rhodesian |
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login