The Distillery 107 sandblasted black attracts attention with its wide copper band and an engraved triskelion.
more product details
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
This pipe with its wide copper band, in which a triskelion is engraved, reminds one of a pot still of a whiskey distillery.
The well made sandblasting results in a larger surface for the pipe, so that it can be smoked cooler and is more resilient against impacts.
- Bent: Ball
- Surface: Black, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 132 mm
- Height of bowl: 39 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 45g
| Series: | Distillery |
|---|---|
| Pipe Shape: | Ball |
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
February 10, 2026 12:22
Tolle Pfeife
Eine wunderbare Form diese Pfeife und liegt schön in der Hand. Echt gelungen !!
February 10, 2026 12:22
1A Pfeife
Genau wie erwünscht und erwartet, perfekt.
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login
3 reviews
10 February 2026 12:22
Tolle Pfeife
Eine wunderbare Form diese Pfeife und liegt schön in der Hand. Echt gelungen !!
10 February 2026 12:22
1A Pfeife
Genau wie erwünscht und erwartet, perfekt.
10 February 2026 12:22
Ein echter Klassiker
Raucht sich hervorragend,und liegt gut in der Hand.Der Zug ist gigantisch auch wenn man den Tabak mal etwas fester stopft. Manko: Kleines Lichtspiel zwischen Mundstück und Pfeife,ca.0,5mm