The Yule Red Sand 25 is Rattray's Christmas pipe. With massive copper application and cumberland style mouthpiece. Limited to 150 pieces.
more product details€143.10
% €159.00 (10% saved)Available, delivery time: 1-2 working days
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
This pipe definitely creates a festive Christmas atmosphere. The burgundy color and Cumberland-style mouthpiece are a perfect match. This makes it a real eye-catcher year-round.
The Yule pipe features a solid copper bell. Limited to 150 pieces.
- Half-Bent: Rhodesian
- Surface: red sandblasted
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 157 mm
- Height of Bowl: 47 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 70 g
| Series: | Yule |
|---|---|
| Pipe Shape: | Rhodesian |
| Bent: | Bent, Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Other Colours |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 150 - 160 mm |
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login