About this product
The Black Swan in shape 46 is elegant and of matte black. The stummel is adorned by a chrome plated brass band.
more product details
Product number:
rattraysblackswan46
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
Product information "Rattray's pipe Black Swan 46"
With its matte black surface and chrome plated brass band, the Black Swan looks very elegant.
- Half-Bent: Prince
- Surface: Black
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 145 mm
- Height of bowl: 35 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 45g
| Pipe Shape: | Prince |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login