The rusticated Talamona Reverse Calabash 4 is equipped with a special cooling filter system.
more product details
The history of the factory goes back to the early 20th century. However, the name Talamona as a brand only appeared in the 1970s, when Cesare Talamona wanted to make his craft known throughout the world.
Cesare retired at the age of 85 and entrusted everything to Paolo Croci. He continues to make the pipes in the old Talamona factory and honors Cesare's legacy.
Talamona pipes are handmade pieces of high quality and easily recognizable.
The Talamona Reverse Calabash pipes are particularly popular among pipe smokers.
Talmona is the alias of the pipe maker Paolo Croci. From the choice of root to the finishing touch, every work step was done by the man himself. The result can show itself.
The reverse calabash uses a special concept for cooling, drying and filtering the smoke. The smoke is directed into a large turbulence chamber first to cool and dry. In addition a 9mm filter can be fitted into the pipe to amplify the filtering.
By using the reverse calabash system this pipe makes for an excellence smoking pleasure in a compact shape.
- Straight: Poker
- Surface: brown rusticated
- Drilling: 9mm + Reverse Calabash
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 120 mm
- Height of Bowl: 51 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 75 g
| Pipe Shape: | Poker |
|---|---|
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 110 - 120 mm |
Login