About this product
The sadnblasted Yoroi is a Tankard that is not classic in all senses. The metal elements have got a retro-modern charm. 9mm filter.
more product details
Product number:
tsugeyoroiG9sandgold
The Tsuge pipes can look back on a long history. The pipe maker Kyoichiro Tsuge founded his buiseness in 1936. Interrupted by the Second World War, he continued his production in 1945. Over the decades and with a lot of engagement Tsuge became one of the most renowned pipe manufactories with its Japanese charm and highest quality. Today their company headquarters is located in Tokyo.
Product information "Tsuge Pipe Yoroi sand gold Filter"
Tsuge admittedly keeps the classic bowl shape in the Yoroi - the nifty designed metal elements are all but classic. They swing between modernity and reto style.
- Straight: Poker
- Surface: Black, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Ebonite
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of bowl: 58 mm
- Drilling of the bowl: 21 mm
- Weight: ca. 55g
| Pipe Shape: | Poker |
|---|---|
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 21 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Ebonite |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
August Schuster GmbH & Co. KG
Blumenstraße 2-8
32257 Bünde
Germany
Blumenstraße 2-8
32257 Bünde
Germany
Login