The Vauen Deluxe is a luxurious elegant dark pipe. A wide decorated metal band is adorning the stem. Bowl shape 08. Normal bite.
more product details
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
The Vauen Deluxe is a luxurious elegant dark pipe. A wide decorated metal band is adorning the stem.
- Surface: Dark brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50g
| Pipe Shape: | Rhodesian |
|---|---|
| Bent: | Bent, Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
October 5, 2016 10:13
Für den Preis enttäuschend.
Das Holz des Pfeifenkopfes nimmt keine Feuchtigkeit auf.Der Filter wird nass.Zu frisches Holz?.Ich rauche seid 40 Jahren Pfeife.Diese "Pfauen"hält einen Vergleich mit italienischen Pfeifen nicht stand.
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login
1 review
5 October 2016 10:13
Für den Preis enttäuschend.
Das Holz des Pfeifenkopfes nimmt keine Feuchtigkeit auf.Der Filter wird nass.Zu frisches Holz?.Ich rauche seid 40 Jahren Pfeife.Diese "Pfauen"hält einen Vergleich mit italienischen Pfeifen nicht stand.