About this product
The small designer pipe Vauen Tiny 4 is simply fun for a quick pleasure. Standing pipe.
more product details
Product number:
vauentiny4
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
Product information "Vauen Tiny Pipe 4"
Vauen Tiny Pipe ist eine kleine, aber vollständige Pfeife. Kleines Füllvolumen für das kurze Pausenvergnügen. Als stehende Pfeife lässt sie sich auch bequem während und nach dem Rauchen ausziehen.
- Gerade: Vulkan
- Oberfläche: braun sandgestrahlt
- Bohrung: 9 mm
- Stiel: Acryl
- Material: Dornbusch
- Länge: 120 mm
- Höhe der Schale: 27 mm
- Bohrung der Schale: 15 mm
- Gewicht: ca. 20g
| Series: | Tiny |
|---|---|
| Pipe Shape: | Freestyle |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 15 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | up to 30mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Small |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 110 - 120 mm |
Responsible company
VAUEN Vereinigte Pfeifenfabriken Nürnberg GmbH
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login