The Vauen Tradition 42 has a flawless straight grain. an embedded silver logo and a silver band. Includes tamper.
more product details
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
An extremely rare pipe from Vauen. A clean, flawless straight grain. High-quality workmanship with a hand-embedded sterling silver logo and a sterling silver band. The tamper is manufactured in the same way as the pipe.
Only very few pieces are suitable for this highest Vauen quality level. This means that only 100 pipes of the Vauen Tradition exist worldwide.
- Half-Bent: Ball
- Surface: Brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Application: Sterling silver
- Length: 140 mm
- Height of Bowl: 48 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 55 g
| Series: | Tradition |
|---|---|
| Pipe Shape: | Ball |
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown, Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login