About this product
The sandblasted Tromba 3 is a very delicately designed pipe with a striking metal application.
more product details
Product number:
molinatrombasand3
This small production is located in the Italian city of Varese in the region Lombardy, right next to Savinelli. The pipes have an excellent price to performance ratio.
Product information "Molina Tromba Pipe sand 3"
The Tromba looks slim and still has space for a 9mm filter. The eye-catching trumpet-like application is the distinguishing feature par excellence.
- Straight: Billiard
- Surface: black, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 150 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50g
| Series: | Tromba |
|---|---|
| Pipe Shape: | Billiard |
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login