A natural rustic Signature Freehand #254. With the signature of Erik Nørding and of course a unique piece.
more product details
Erik Nørding's origins are not in woodworking. Since he is a trained blacksmith and engineer, he has always been fascinated by metals and machines. This is how he finally came to pipe making. An interesting interview with Erik Nørding about the beginnings can be found at Pipedia. Some well-known pipe makers started their careers in Erik Nørding's workshop. For example Poul Ilsted or Peder Jeppesen.
Erik's son Knud and Knud's son Victor now also work in the family business in Slangerup, just outside Copenhagen. Nørding pipes cover a wide range of freehands, handmade and series pipes.
The Freehand Signature is a pipe made from plateaux briar. It is natural and therefore darkens a little when used and has an attractive, individual look.
Erik Nørding's original signature is on the pipe.
The black shade of the rusting is a well done contrast to the light briar.
- Half-Bent: Freestyle
- Surface: nature, partially rusticated black
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 150 mm
- Height of Bowl: 50 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Freestyle |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Rusticated, Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Black, Light Brown, Other Colours |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Login