The Crown Viking #520 has a freely designed shape with a partly rustication and an orange tone.
more product details
Poul Winsløw was born 1951 and already began in young years with the crafting of pipes. As an apprentice of Preben Holm he refined and extended his skills whilst developing his distinctive style.
After Preben Holm had to close his workshop due to medical reasons, Poul went into self-employment and created pipes under his own name. Today his reputation is legendary around the world. His pipes stand for sublime quality, which is not alone owned to the incredible quality of the raw materials he uses. The shapes are more often than not based on classic shapes, which he interprets anew.
This Winslow has a free shape with interesting accents in color and surface finish.
- Half-Bent: Freestyle
- Surface: orange, partially rusticated
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of Bowl: 50 mm
- Drilling of the bowl: 21 mm
- Weight: ca. 70 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Freestyle |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 21 mm |
| Finish: | Rusticated, Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Login