About this product
The Edward Fossil 1830 impresses with its extremely slim shank and long mouthpiece. Second model.
more product details
Product number:
barlingedwardfossil1830[second]
Since their founding in London in 1812 by silversmith Benjamin Barling, Barling pipes have stood for outstanding craftsmanship and over 200 years of tradition. Made from the finest woods, they are available in numerous classic shapes, various colors, and with elegant embellishments.
Product information "Barling Edward Fossil 1830 second"
Edward is the name of the son of company founder Benjamin Barling. This filterless pipe is dedicated to him and is characterized by a delicate shank with a long mouthpiece.
This gives it a special grace and elegance.
Second Model: -40% off SRP
- Half-Bent: Rhodesian
- Surface: red sandblasted
- Drilling: no filter
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 170 mm
- Height of bowl: 37 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 40g
| Pipe Shape: | Rhodesian |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | No Filter |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Other Colours |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 160 - 170 mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login