The Marylebone Bark 1814 impresses with its traditional look and very good workmanship. Named after the famous London borough. Second Model.
more product details
Since their founding in London in 1812 by silversmith Benjamin Barling, Barling pipes have stood for outstanding craftsmanship and over 200 years of tradition. Made from the finest woods, they are available in numerous classic shapes, various colors, and with elegant embellishments.
Marylebone is a well-known London district with a chic atmosphere. The fictional character Sherlock Holmes lived and worked here. The Barling company was also founded in Marylebone.
The place of foundation is dignified with the Marylebone pipe in traditional style.
Second Model: -40% off SRP
- Straight: Billiard
- Surface: rusticated dark brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 139 mm
- Height of bowl: 47 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 50g
| Pipe Shape: | Billiard |
|---|---|
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
January 12, 2022 15:59
Sehr schöne Pfeife
Die Marylebone Bark 1814 ist eine schöne und gut gearbeitete Pfeife. Sie hat für mich ein angenehmes Mundgefühl und lässt sich sehr gut rauchen und das zu einem super Preis.
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login
1 review
12 January 2022 15:59
Sehr schöne Pfeife
Die Marylebone Bark 1814 ist eine schöne und gut gearbeitete Pfeife. Sie hat für mich ein angenehmes Mundgefühl und lässt sich sehr gut rauchen und das zu einem super Preis.