The Marylebone Bark 1821 impresses with its traditional look and very good workmanship. Named after the famous London borough.
more product details
Since their founding in London in 1812 by silversmith Benjamin Barling, Barling pipes have stood for outstanding craftsmanship and over 200 years of tradition. Made from the finest woods, they are available in numerous classic shapes, various colors, and with elegant embellishments.
Marylebone is a well-known London district with a chic atmosphere. The fictional character Sherlock Holmes lived and worked here. The Barling company was also founded in Marylebone.
The place of foundation is dignified with the Marylebone pipe in traditional style.
Including high-quality box and pipe bag.
- Bent: Dublin
- Surface: rusticated dark brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 133 mm
- Height of bowl: 48 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 40g
| Series: | Marylebone |
|---|---|
| Pipe Shape: | Dublin |
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
March 2, 2024 09:07
Perfekt
Die 1821 Bark ist eine hervorragend gefertigte Pfeife, die sich sehr gut rauchen lässt. Überraschend zierlich und leicht, bietet sie trotzdem ein ausreichendes Füllvolumen für einen ordentlichen Smoke. Das Design von Kammer und Rauchkanal führt zu einem gleichmäßigen Abbrand ohne Relight und Blubbern. Einzig die Schatulle und das praxisferne Beutelchen brauch ich nicht. Das soll wertig wirken, ist es aber nicht. Rattrays macht's da besser: Pappschachtel, schöner Pfeifensack mit Kordelzug, und gut! Trotzdem 5 Sterne.
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login
1 review
2 March 2024 09:07
Perfekt
Die 1821 Bark ist eine hervorragend gefertigte Pfeife, die sich sehr gut rauchen lässt. Überraschend zierlich und leicht, bietet sie trotzdem ein ausreichendes Füllvolumen für einen ordentlichen Smoke. Das Design von Kammer und Rauchkanal führt zu einem gleichmäßigen Abbrand ohne Relight und Blubbern. Einzig die Schatulle und das praxisferne Beutelchen brauch ich nicht. Das soll wertig wirken, ist es aber nicht. Rattrays macht's da besser: Pappschachtel, schöner Pfeifensack mit Kordelzug, und gut! Trotzdem 5 Sterne.