About this product
The Classico 3 is an elegant pipe with a smooth surface and a ring combination in gold- and silver colours. Includes pipe sleeve.
more product details
Product number:
barontini440533
The pipe manufactory Ceasare Barontini from Italy has been in family hand since 1890. Pipes crafted with experience, love and with the fresh ideas of many family generations have gained many friends worldwide over the course of more than a century.
Product information "Cesare Barontini Pipe Classico 3 smooth"
A stylish pipe in elegant black with a shimmering brown mouthpiece. The ring on the shank is an elegant combination of gold-tone and silver-tone metal.
Including pipe sleeve.
- Bent: Brandy
- Surface: black
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 145 mm
- Height of Bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 57 g
| Pipe Shape: | Brandy |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Responsible company
Radica Labronica s.r.l.
Via Nicolodi 48
57121 Livorno
Italy
Via Nicolodi 48
57121 Livorno
Italy
Login