A original Falcon interchangeable rustic Algiers bowl in a dark brown. Fits the Falcon stems.
more product details
The Falcon System pipes are almost unchanged for decades on the free market. No wonder - they offer a special smoking experience. The System pipe consists of an unscrewable briar bowl and a metal stummel. On the joint between both parts is a pan located, that collects the condensate. If need be ( i.e. in case too much condensate has been accumulated) the bowl can even be unscrewed mid-smoking. The metal shank helps the cooling of the smoke.
The Falcon pipe are handy if you're on the go, because they can be disassambled. The bowls and stummels are completely interchangeable.
A Falcon pipe bowl in Algiers shape. Rusticated dark brown.
- Algiers
- Surface: Brown, rusticated
- Material: Briar
- Height of bowl: 35 mm
- Drilling of the bowl: 22 mm
- Weight: ca. 25g
| Pipe Shape: | Dublin |
|---|---|
| Bent: | Bent, Half-Bent, Straight |
| Filter: | 6mm, 9mm, No Filter |
| Bowl Material: | Meerschaum |
| Bowl Drilling: | 22 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
Mühlsteig 13
90579 Langenzenn
Germany
Login