About this product
The Mario Pascucci #39 is a unique 9mm filter freehand pipe. Completely handcrafted one by one in his workshop in Pesaro.
more product details
Product number:
pascucci39
Mario Pascucci comes from the Italian coastal town of Pesaro, where he worked for a well-known pipe manufacturer for over 30 years.
Soon he has set up his own business and produces high-quality individual pieces in his workshop, drawing on his many years of experience in pipe making.
Product information "Mario Pascucci Pipe #39"
A handmade piece with a very artistic color scheme and a classic shape. Using a special technique, the deeper structures were colored green, while the higher structures are light brown. Equipped with a 9mm filter.
- Bent: Classic
- Surface: brown rusticated
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 19 mm
- Weight: ca. 65 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Classic |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 19 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Login