About this product
The Mario Pascucci #41 is a unique 9mm filter freehand pipe. Completely handcrafted one by one in his workshop in Pesaro.
more product details
Product number:
pascucci41
Mario Pascucci comes from the Italian coastal town of Pesaro, where he worked for a well-known pipe manufacturer for over 30 years.
Soon he has set up his own business and produces high-quality individual pieces in his workshop, drawing on his many years of experience in pipe making.
Product information "Mario Pascucci Pipe #41"
Sandblasted pipe with a beautiful grain. It sits comfortably in the hand and promises excellent, hassle-free smoking pleasure. Equipped with a 9mm filter.
- Half-Bent: Rhodesian
- Surface: dark brown sandblasted
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 145 mm
- Height of bowl: 40 mm
- Drilling of the bowl: 19 mm
- Weight: ca. 50 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Rhodesian |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 19 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 140 - 150 mm |
Login