About this product
This unique Mastro Geppetto #97 is a 9mm filtered pipe which was made entirely by hand in Italy.
more product details
Product number:
geppetto97
Mastro Geppetto is a brand owned by Ser Jacopo from Italy. These pipes offer high-quality handmade pipes at a top price.
The name comes from the famous fairy tale Pinocchio. In this story, Master Geppetto is the wooden artist whose crafted doll comes to life. What would have happened if he had carved a pipe out of that piece of wood?
Product information "Mastro Geppetto Pipe #97"
With its timeless color and shape, as well as its high-quality craftsmanship, this pipe is ideally suited as a long-standing companion for discerning pipe smokers.
It's equipped with a 9mm filter option.
- Half-Bent: Egg
- Surface: dark brown
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 148 mm
- Height of bowl: 51 mm
- Drilling of the bowl: 21 mm
- Weight: ca. 57 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Egg |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 21 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 140 - 150 mm |
| Standing Pipe: | No |
Responsible company
Arcadia srl
STRADA DELLA SELVA GROSSA 17/6
61122 PESARO
Italy
STRADA DELLA SELVA GROSSA 17/6
61122 PESARO
Italy
Login