About this product
Despite its sweet caramel look, the sandblasted Caramella 5 is also suitable for spicy tobaccos. Made in Italy. Second model.
more product details
Product number:
molinacaramellasand5[second]
This small production is located in the Italian city of Varese in the region Lombardy, right next to Savinelli. The pipes have an excellent price to performance ratio.
Product information "Molina Caramella Pipe sand 5 second"
A sugar-sweet creation from Italy. The Caramella impresses both with its caramel-colored look and with its attractive price.
Second Model: -40% off SRP
- Half-Bent: Classic
- Surface: black sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 145 mm
- Height of bowl: 47 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 55 g
| Pipe Shape: | Classic |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login