About this product
This model with a smooth black surface from Molina is a very beautiful reading pipe with a long mouthpiece at an affordable price.
more product details
Product number:
molinachurchwarenschwarz
This small production is located in the Italian city of Varese in the region Lombardy, right next to Savinelli. The pipes have an excellent price to performance ratio.
Product information "Molina Churchwarden Reading Pipe Black"
Churchwarden with a long mouthpiece at a reasonable price.
Half-Bent: Ball
Style: Classic Series
Surface: Black
Bore: 9mm
Mouthpiece: Acrylic
Material: Bruyere
Application: Metal
Specification: Churchwarden
Length: approx. 300 mm
Head height: 50 mm
Head bore: 20 mm
Weight: 60-69 grams
| Pipe Shape: | Ball |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Black |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | over 270mm |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login