The Rattray's Fudge 22 sandblasted 3 is a putty free, naturally kept pipe with a handmade Comfort stem.
more product details
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
Fudge is a candy which comes in a multitude of taste varieties.
This pipe resembles the traditional soft caramel confectionery in colour, which colourfully garnished.
In the case the pipe's confectionery like looks are not just for show, because the stem is pleasurably soft like ebonite but low-maintenance like acrylic, so you can bite into it freely – a specialty of the house Eldritch in England. The Surface of the bowl is kept natural and putty free.
- Straight: Tomato
- Surface: Natural, sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Comfort
- Material: Briar
- Length: 140 mm
- Height of bowl: 40 mm
- Drilling of the bowl: 21 mm
- Weight: ca. 50g
| Pipe Shape: | Tomato |
|---|---|
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 21 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | none |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Other Colours |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login