About this product
A starter pipe by Rattray's. Straight, brushed olive wood pipe. Second model.
more product details
Product number:
rattraysjoy113olivebrushed[second]
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
Product information "Rattray's Joy 113 Olive Brushed Pipe second"
A classic second entry-level model for starting out in the world of pipes.
- Straight: Billiard
- Surface: natur brushed
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Olive
- Length: 150 mm
- Height of bowl: 50 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 45g
| Pipe Shape: | Billiard |
|---|---|
| Bent: | Straight |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Olive |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
Responsible company
Kopp Pipes GmbH & Co. KG
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login