The "Spooky Pipe" from Rattray's! The Spooky G 4 features a graphite insert.
more product details
Rattray's looks back on a long history. It was in 1911 when Charles Rattray, a trained pipe tobacco blender, fulfilled his dream of owning his own pipe shop in Perth, Scotland. Today, the brand with Celtic roots is known for its pipes bearing the Triskele logo and pipe tobaccos, mostly made with traditional Scottish blends.
"Spooky" is the perfect name for this series. With a blood-red finish and a black-and-red mouthpiece in a Cumberland style, it evokes the ultimate spooky atmosphere.
The bowl is crafted from ash wood and features an insert made of fire-resistant, taste-neutral graphite. This protects the bowl from heat, making it impossible for it to burn through.
- Half-Bent: Brandy
- Surface: dark red
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Ash wood
- Length: 148 mm
- Height of bowl: 42 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 62 g
| Series: | Spooky |
|---|---|
| Pipe Shape: | Brandy |
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Ash |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted, Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Red |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 140 - 150 mm |
| Standing Pipe: | No |
Löwenstr. 16
63067 Offenbach
Germany
Login