This unique Ser Jacopo #14 is a 9mm filtered pipe which was made entirely by hand in Italy.
more product details
Ser Jacopo (full name "Ser Jacopo dalla Gemma") was founded in 1982 by Giancarlo Guidi after learning his craft at Mastro de Paja.
The name and logo go back to an Italian nobleman of the Renaissance.
After the death of Giancarlo Guidi in 2012, the company was continued by his partner and supplier Maurizio Fraternale.
Ser Jacopo's pipes are generally classic, but with sometimes artistic interpretations of form and, above all, application. Creative approaches come into play, such as in the Picta series, in which the pipes are modeled on famous paintings.
All pipes bear the slogans "Fatta a mano" (Handmade) and "Per aspera ad astra" (Through hardship to the stars).
A beautiful pipe with richly decorated sterling silver. The quality of the wood is of course just as flawless and a visual feast for the eyes. Equipped with 9mm filter option.
- Half-Bent: Rhodesian
- Surface: brown
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 138 mm
- Height of bowl: 45 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 62 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Rhodesian |
|---|---|
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 30 - 45 mm |
| Colour: | Dark Brown, Light Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
STRADA DELLA SELVA GROSSA 17/6
61122 PESARO
Italy
Login