This unique Ser Jacopo #8 is a 9mm filtered pipe which was made entirely by hand in Italy.
more product details
Ser Jacopo (full name "Ser Jacopo dalla Gemma") was founded in 1982 by Giancarlo Guidi after learning his craft at Mastro de Paja.
The name and logo go back to an Italian nobleman of the Renaissance.
After the death of Giancarlo Guidi in 2012, the company was continued by his partner and supplier Maurizio Fraternale.
Ser Jacopo's pipes are generally classic, but with sometimes artistic interpretations of form and, above all, application. Creative approaches come into play, such as in the Picta series, in which the pipes are modeled on famous paintings.
All pipes bear the slogans "Fatta a mano" (Handmade) and "Per aspera ad astra" (Through hardship to the stars).
A rusticated bent pipe with a classic shape. The decorative ring on the mouthpiece is made of silver. Equipped with 9mm filter option.
- Bent: Classic
- Surface: brown rusticated
- Drilling: 9mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 125 mm
- Height of bowl: 50 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 54 g
This item is unique – the pipe purchased is exactly the pipe pictured above.
| Pipe Shape: | Classic |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Rusticated |
| Application Material: | Silver |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 120 - 130 mm |
STRADA DELLA SELVA GROSSA 17/6
61122 PESARO
Italy
Login