The Vauen Azzurro 1515 is a blue pipe with a certain retro chic. An estival and charming pipe.
more product details
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
A pipe in shades of blue. This pipe doesn't try to attract attention with loud colours but it rather gains a charming retro style due to its combination of well covering colours and the stem.
- Bent: Classic
- Surface: Blue
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 140 mm
- Height of bowl: 51 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 65g
| Series: | Azzurro |
|---|---|
| Pipe Shape: | Classic |
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Other Colours |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
April 15, 2026 16:57
Bezaubernd ...........
Hervorragend verarbeitet. Herrliches Blau. Gute Raucheigenschaften. Eine echte Bereicherung meiner Sammlung.
March 31, 2026 16:01
Sehr schön ..............
Noch schöner als auf den Abbildungen. Gefällt mir außerordentlich gut.
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login
2 reviews
15 April 2026 16:57
Bezaubernd ...........
Hervorragend verarbeitet. Herrliches Blau. Gute Raucheigenschaften. Eine echte Bereicherung meiner Sammlung.
31 March 2026 16:01
Sehr schön ..............
Noch schöner als auf den Abbildungen. Gefällt mir außerordentlich gut.