About this product
The Enzian S is a Bavarian style pipe by Vauen after the image of the traditional “Ulmer”.
more product details
Product number:
vauenenzians
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
Product information "Vauen Bavarian Pipe Enzian S"
Bavarian style pipes have a long tradition. The Enzian is a well done homage. Bowl and moisture chamber are made from briar wood. A cool and extensive smoking pleasure can definitely be found here.
- Bent: Freestyle
- Surface: Brown sandblasted
- Drilling: 9 mm
- Stem: Wood, Acrylic
- Material: Briar
- Length: 310 mm
- Height of bowl: 68 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 90 g
| Pipe Shape: | Freestyle |
|---|---|
| Bent: | Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Sandblasted |
| Application Material: | Metal |
| Bowl Height in mm: | 60 - 75 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic, Other Colours |
| Stem Type: | Other Colours |
| Length in mm: | over 270mm |
Responsible company
VAUEN Vereinigte Pfeifenfabriken Nürnberg GmbH
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login