About this product
The Gulliver 108 is a masterpiece of traditional craftsmanship from Nuremberg.
more product details
Product number:
vauengulliver108
VAUEN is the oldest and largest German pipe factory, seated in Nuremberg.
Quality and creativeness are VAUEN's tradition.
Craftsmanship paired with up to date engineering and the experience of more than 160 years on the individual wishes of pipe enthusiasts of today and tomorrow alike.
Product information "Vauen Gulliver Pipe 108"
The name Gulliver immediately brings to mind Gulliver's travels. Each pipe also embarks on a long journey – from its growth as a burr in the earth to the finished pipe in your hands.
The wooden ring with its exquisite inlays is particularly well done. Various precious woods were selected, joined, turned, and finished by hand.
- Half-Bent: Rhodesian
- Surface: Brown
- Drilling: 9 mm
- Stem: Acrylic
- Material: Briar
- Length: 135 mm
- Height of Bowl: 48 mm
- Drilling of the bowl: 20 mm
- Weight: ca. 55 g
| Series: | Gulliver |
|---|---|
| Pipe Shape: | Rhodesian |
| Bent: | Half-Bent |
| Filter: | 9mm |
| Bowl Material: | Briar |
| Bowl Drilling: | 20 mm |
| Finish: | Smooth |
| Application Material: | Wood |
| Bowl Height in mm: | 45 - 60 mm |
| Colour: | Dark Brown |
| Chamber Size: | Medium |
| Stem Material: | Acrylic |
| Stem Type: | Standard Bit |
| Length in mm: | 130 - 140 mm |
Responsible company
VAUEN Vereinigte Pfeifenfabriken Nürnberg GmbH
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Landgrabenstraße 12
90443 Nürnberg
Germany
Login